This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
Strona główna

Forty twierdzy Modlin


Fortyfikacje twierdzy Modlin (układ dróg do 1939 roku)
Fortyfikacje twierdzy Modlin (układ dróg do 1939 roku)
Źródło: W. Gołąb, Ilustrowana monografia Nowego Dworu Mazowieckiego z historią twierdzy Modlin

Fort XIII w Błogosławiu

Fort w Błogosławiu
Fort w Błogosławiu

Fort XIII w Błogosławiu został zbudowany w latach 1912-1914 na planie trapezu według wzoru F 1909 Konstantego Wieliczki. Jest zachowany w niezmienionym stanie od 1915 r. Pod jego wałem głównym znajduje sie ogromny schron, natomiast na wale były rozmieszczone stanowiska strzeleckie. W celu obrony fosy wzniesiono potężną kaponierę w przeciwskarpie oraz półkaponierę zbiegu czoła i prawego barku. Z powodu wybuchu wojny w 1914 r. fort nie został ukończony, nie zbudowano potern łączących kaponiery z wnętrzem fortu oraz kaponiery, która miała zamykać szyję fortu. Fort nie brał udziału w walkach podczas natarcia niemieckiego w 1915 roku. Załoga opuściła fort, wycofując się do twierdzy. Poterna wychodząca w kierunku fosy jest zalana wodą.

Fort w Błogosławiu. Podziemny korytarz.
Fort w Błogosławiu. Podziemny korytarz.
Fort posiada dwa poziomy podziemnych korytarzy. Do niedawna w lewym tradytorze widoczna była metalowa, półkolista zębatka. Była to pozostałość po rosyjskiej lawecie armaty polowej kal. 76,2 mm. produkowanej w Zakładach Putiłowskich w Petersburgu.

Fort w Błogosławiu
Fort w Błogosławiu

Dalsza część w przygotowaniu